Wiosna w rozkwicie, a lato zbliża się dużymi krokami. To ostatnia chwila na to, żeby wprowadzić zmiany w domowym otoczeniu lub uporządkować zieleń w ogrodzie. Pomogą nam w tym betonowe obrzeża, palisady, murki i donice.
Betonowe elementy małej architektury cieszą się dużą popularnością i są niesłychanie modne. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w aranżacjach w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim, ale nie tylko. Zwykle występują w odcieniach szarości i są minimalistyczne w wyrazie, dzięki czemu stanowią bardzo uniwersalne, a przez to pożądane rozwiązanie w niemal każdej kompozycji ogrodowej. Gdy dodamy do tego trwałość betonu i minimalny wysiłek, który musimy włożyć w zabiegi konserwacyjne, zyskujemy idealnego wręcz pomocnika, który kompleksowo wesprze nas w zadaniu okiełznania zieleni w naszym ogrodzie. Przyjrzyjmy się, jak to zrobić.
Zielone przestrzenie
Betonowe elementy małej architektury wykorzystamy do budowy wysp zieleni, czyli przestrzeni rozmieszczonych pomiędzy alejkami, podjazdem czy tarasem na posesji. Szczególnie pomocne w tym zadaniu będą obrzeża, palisady i murki. Przy ich pomocy oddzielimy strefy komunikacyjne od zielonych, a poza tym zapewnimy roślinom ochronę. W strefie wejściowej obrzeża pomogą nam zabezpieczyć idealnie przystrzyżony trawnik przed rozjeżdżaniem przez samochody. Natomiast w ogrodzie ograniczą wstęp na wyspy z zielenią, a także pomogą wyznaczyć strefy ochronne dookoła drzew i krzewów. We wszystkich tych zadaniach świetnie sprawdzi się na przykład tegoroczna nowość, czyli obrzeże Fem. To minimalistyczny i geometryczny, bo prostokątny border, z delikatnymi podziałami w formie pionowych linii. Element ma długość 50 cm oraz wysokość 28 cm i występuje w kolorze stalowym i grafitowym. Fem doskonale sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach oraz w płaskim terenie na granicy alejki i rabaty kwiatowej lub trawnika w strefie wejściowej. Jeśli szukamy czegoś nieco bardziej odważnego, to warto zwrócić uwagę na moduł L-ka Tigela. To nietypowy, minimalistyczny element w kształcie litery „L”, który świetnie nadaje się do nowoczesnych aranżacji. Występuje on także w dwóch odcieniach szarości: kolorze stalowym i grafitowym, które tworzą idealny kontrast dla żywej zieleni, a także wymarzone tło dla kwiatów czy kwitnących ziół. Elementy L-ka Tigela można układać w trzech różnych konfiguracjach: na dłuższym bądź krótszym boku lub wzdłuż krawędzi. Może pełnić rolę obrzeża, ale zbudujemy z niej również donice o różnej wysokości, a nawet ogrodowe meble! Na rynku dostępne są również rozwiązania porządkujące zieleń, które doskonale sprawdzą się w nieco mniej równym terenie.
Ogrodowe kaskady na skarpie
Palisady i murki, bo o nich mowa, doskonale sprawdzą się przy budowie zielonych kaskad zrealizowanych na skarpach, a także przy zabezpieczaniu chodników lub schodów przed osypującą się ziemią. Budowa kaskad wymaga wyprofilowania skarpy oraz doboru odpowiedniej długości elementów na jej poszczególne piętra. Dlatego palisady idealnie nadają się do tego zadania. Najbardziej uniwersalna jest palisada Hestra. Jest dostępna w aż czterech wysokościach 40, 60, 80 i 100 cm. Stwarza to niesłychanie duże możliwości aranżacyjne. Charakteryzuje się ascetycznym i minimalistycznym designem. Mamy tu do wyboru dwie faktury: drobnoutwardzaną oraz bardzo modną w tym sezonie – gładką, a także kilka wariantów kolorystycznych – monokolory: grafitowy, stalowy i brązowy oraz nowość – melanżowy kolor nerino występujący w fakturze gładkiej. Właśnie w tym kolorze dostępnych jest wiele kostek i płyt betonowych, więc to doskonały wybór dla osób preferujących jednolitą kolorystykę obrzeży i płyt na nawierzchni. Spore możliwości stwarza również palisada Zen. W tym przypadku elementy osiągają wysokość od 40 do aż 120 cm! Ze względu na utwardzaną fakturę i kolorystykę jest ona polecana raczej do nowoczesnych aranżacji. Potwierdza to jej geometryczny kształt i wygląd.
Kwietniki w formacie XXXL
Z palisad i murków możemy zbudować również donice i kwietniki. Rozwiązaniem, które prezentuje się supernowocześnie i najlepiej sprawdza się właśnie w takich przestrzeniach jest palisada Magna. Ma ona grubość zaledwie 8 cm i wymiar aż 100x75 cm! Ze względu na wielkość i ciężar elementu doskonale nadaje się do budowy stylowych, wielkoformatowych kwietników. Wysokość konstrukcji możemy różnicować, układając elementy na krótszym lub dłuższym boku. Ma ona gładką fakturę i występuje w trzech uniwersalnych kolorach: nerino, szarym i grafitowym. Może też pełnić funkcję … schodów. Palisada Magna to prawdziwy kameleon. W zależności od ułożenia można z niej zbudować oryginalne kwietniki i donice lub bardzo efektownie prezentujące się lewitujące schody na taras. Można ją też wykorzystać do budowy kompozycji składających się z obu tych elementów czyli lewitujące schody wzbogacić o boczne kwietniki.
Wolnostojące donice i wertykalne ściany
Sposobem na aranżację zieleni są też wolnostojące donice. Jednym z takich rozwiązań jest Tigela, czyli prawie sześcienna donica o przekroju 40x40 cm i wysokości 33 cm, która jest dostępna w dwóch kolorach: stalowym i grafitowym. Przy jej zastosowaniu możemy rozmieścić rośliny punktowo w przestrzeni posesji. Zasadzimy w nich kwiaty, aromatyczne zioła lub trawy ozdobne. Nadają się one również do uprawy niewielkich, karłowatych drzewek i krzewów. Donice Tigela warto zastosować wszędzie tam, gdzie dysponujemy ograniczoną przestrzenią ogrodu. Możemy wykorzystać je do budowy kaskady wzdłuż schodów prowadzących na taras lub po prostu ustawić wokół tarasu. Innym pomysłem na mini-ogród jest budowa z donic Tigela muru z powysuwanymi poza lico elementami. Można w nich umieścić zioła czy pnącza, a także wszystkie rośliny, które zajmują niewiele miejsca.
Kamienne inspiracje
Jeśli szukamy rozwiązania o mniej nowoczesnym, a bardziej naturalnym wyglądzie, warto zwrócić uwagę na Palisadę Łamaną. Jej nazwa wskazuje na fakturę, która przypomina łupany kamień. Ma wysokość 50 cm i występuje w dwóch kolorach – paloma (biało-szary) i grafitowym. Szarości zawsze pasują idealne do stylu nowoczesnego, ale szara biel (paloma) znajdzie również zastosowanie w aranżacjach w klimacie śródziemnomorskim oraz rustykalnym. Ciekawą alternatywą w aranżacji zieleni może być murek Albero. Jego wysokość będzie zależna od ilości warstw ułożonych z elementów, niemniej jednak zaleca się, by nie przekraczała ona jednego metra. Albero to nowoczesna interpretacja spotykanych do tej pory na południu Europy murków budowanych z kamieni polnych, które kiedyś oddzielały posiadłości. Wznosi się go z pojedynczych elementów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm i grubości 18 cm. Różnią się one między sobą „rysami” przecinającymi poszczególne elementy. Do dyspozycji jest aż siedem nieco odmiennych pod względem wyglądu rodzajów elementów oraz dwa kolory – alpen i brenta. Sprawia, to że każdy murek zbudowany z Albero jest unikatowy.
Zastosowanie obrzeży, palisad, murków i donic z betonu w naszym ogrodzie stwarza praktycznie nieograniczone możliwości jego aranżacji. Mogą być składowymi większego założenia lub elementami wolnostojącymi, można je wykorzystać w równych, otwartych przestrzeniach, ale także użyć do zaaranżowania skarp i zagospodarowania nierównego terenu. Z ich pomocą wyznaczymy strefy, ochronimy zieleń, zbudujemy tarasy, donice, kaskady i ściany wertykalne. Wszystko po to, żeby zieleń w naszym ogrodzie prezentowała się jeszcze efektowniej.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/zaprojektuj-zielen-w-ogrodzie